Haberler

YENİ TEKNİK DİREKTÖRÜMÜZ ALAEDDİN ARSLAN

2016-2017 sezonu hazırlıklarına tüm hızıyla devam eden Tuna Spor’umuz kamp programını tamamlayarak İstanbul’a döndü. Teknik Direktör değişikliğine giden Tuna Spor’umuz da takımın başına Alaeddin Arslan getirildi.

Yeni yapılanma süreci ile hali hazırda oldukça yoğun bir dönem geçiren kulübümüzde yeni Teknik Direktör Alaeddin Arslan oldu. Alman ekolünden yetişen, futbolculuk kariyerinde profesyonel olmuş, hem Almanya hem de Türkiye’de çeşitli kulüplerde forma giymiş olan Allaeddin Arslan, antrenörlük kariyeri içerisinde Tepecikspor (2.Lig), Kızılcahamam (2.Lig) ve Gölcükspor’da (3.Lig)  görev aldı.

“BU EKOLÜN DİSİPLİNEYLE YETİŞTİM”

Ayağının tozu ile sahaya inen Alaeddin Arslan, futbolcuları izleyerek Kaleci Antrenörü Mutlu Turan’dan takım hakkında bilgi aldı. Basın ekibimizle bir araya gelen Arslan açıklamlarda bulundu. Arslan:“Profesyonel futbolculuk ve antrenörlük kariyerim oldu. 7 yaşından beri Almanya’da olmam sebebi ile bu ekolün disipliniyle yetiştim. Bu zaman içerisinde birçok eğitim aldım ve lisans eğitimlerimi tamamladım. Antrenörlük eğitimlerimin yanında spor psikolojisi ve kondisyonerlik gibi özel alanlarda da kendimi geliştirdim. Bu güne kadar altyapı eğitimi ile ilgili özel çalışmalar hazırladım. Aldığım birçok görevi tamamlamamın ardından futbol hayatımı sonlandırma kararı almıştım, buna rağmen Tuna Spor’da farklı bir iş olacağına inandığım için buraya geldim” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİLGİYE DUYULAN BİR SAYGI YOK”

BAL’ın zor olduğunu, savaşan bir lig olduğunu ve günü birlik maçların kurtarılması gerekliliği ile hareket edildiğini bildiğini söyleyen Arslan: “Türk futbolunda taktiksel bir eksiklik var. Türkiye’de futbol adına bir şeylerin üretilmesi gerekiyor. Türkiye’de pek zaman tanınmıyor. Türkiye’de bilgiye de duyulan bir saygı yok.  Almanya’da futbol lisans eğitimleri alırken, Türkiye’de de eğitim vermiş olan bir hocama Türkiye’nin eksiği ne dediğimde bana verdiği cevap; ‘eğitimcilerinize eğitimci lazım’ oldu. Bu ülkede eğitimler üst düzey takımlara göre veriliyor, halbuki takımların mevcut durumlarına göre verilmesi gerekiyor. Mesela takımın masörü  bile yok, bu takım üst düzey bir takımın antrenman yapısını nasıl uygulasın?” dedi.

“BİR BÜTÜN OLMAYI ÖĞRENMELİYİZ”

Futbolda görselliği sevdiğini ve eski Brezilya futboluna karşı hayrınlığı olduğunu belirten Alaeddin Arslan bunun öncesinde en önemli unsurun taktiksel çalışmalar olduğunu belirtti. Arslan: “Taktiksel çalışmalar ve ilgili varyasyonlar sonucu oyun kurgusu dışarıdan net bir şekilde görülmelidir. Sahaya çıkan takımın bir bütün olarak ne oynadığını bilmesi lazım. Bütün takım ortak bir akıl ile futbol oynamalıdır. Bu liglerde bu elbette zordur ancak biz zorun üstesinden gelmeye çalışacağız. Statüsü zor bir lig, ben savaşan takım kelimesinden ziyade mücadele eden, aklı ile oynayan bir takım kelimelerini tercih ediyorum. Futbolu ne kadar bilinçli oynarsak o kadar zevk alırız ama bu uzun vade isteyen bir şey. Kurumlar daimi varlıklardır, kişi kurumun önüne geçtiği zaman kurum zarar görür. O yüzden her gelen kişi kurumları geliştirmeye yönelik çalışmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“ŞANS ÇALIŞMIŞ ZİHİNLERİN VE BEDENLERİN YANINDADIR”

Futbol ahlakının oldukça önemli olduğunun altını çizen Arslan, Türkiye realitelerini göz önünde bulundurarak Avrupa futbolu ve Türk futbolunun ortak paydasını ortaya çıkaran yeni bir yapının mümkün olduğunu söyledi. Sezon için de kısa bir değerlendirmede bulunan Arslan: “Bir takım ligde üç şeye gebedir; düşmek, ortada kalmak ve şampiyon olmak, bunların hepsine hazırlıklı olmak gerekir. Şans faktörü vardır ama şans çalışmış zihinlerin ve bedenlerin yanındadır. Şansınızı biraz da kendiniz yaratırsınız” diyerek lige kalan bu kısa süreyi en şekilde değerlendireceklerini söyledi.

 

ALAEDDİN ARSLAN KİMDİR?

7 Kasım 1963’te Beykoz’da doğdu. Lise eğitimini Almanya’nın Essen şehrinde tamamladı. Futbola 7 yaşında lisanslı olarak Almanya’nın 2. Lig takımında Roadways Essen altyapısında başladı ve 15 yaşına kadar burada devam etti. Türkiye’de Kocaeli altyapısında görev aldı. 1 sene oynadıktan sonra geri döndü. Tekrar geldiği Türkiye’de Kocaeli takımı olan Petrol Petkim Kimya’da oynadı. Ailesel nedenlerden dolayı Türkiye ile Almanya arasında bir çok gidiş geliş yaşadı. Daha sonra Boluspor’da (Süper Lig) kısa süreli forma giydi. Askerlik sürecinden sonra 3. Lig’de Menemen Spor’da oynadı. Ardından Gölcükspor’da (2.Lig) görev aldı. Ardından bir sezon Beykozspor’da (2.Lig) kiralık olarak forma giydi. O süreçte geçirdiği sakatlığın ve tedavisinin ardından Gölcükspor’a geri döndü. Daha sonra Gebze Spor ‘a (3.Lig) transfer oldu. Burada yaşadığı ikinci sakatlığın ardından sağlık sorunları nedeniyle 25 yaşında futbolu bıraktı. Almanya’da vücut geliştirme eğitimi aldı ve bu alanda bireysel hocalık yaptı. 2003 yılında Almanya’da antrenörlük eğitimleri alan Arslan sırası ile; D ve C lisansını Berlin’de, B lisansını Frankurt’ta,  A lisansını ve A - level lisansını da Köln’de aldı. Daha sonra Türkiye’ye geldi. Antrenörlük kariyeri içerisinde sırasıyla; Tepecikspor (2.Lig), Kızılcahamam (2.Lig) ve Gölcükspor’da (3.Lig)  görev alan Arslan 2016-2017 sezonu itibari ile Tuna Spor Teknik Direktörlük görevine getirildi.

 

 

Tuna Spor Kulübü © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Web Tasarım Ender Ajans