Tarihçe

Bir Semt Hikâyesi: Tuna Spor

Bırakın Gençler Top Oynasın

1974 yılı… Türkiye’miz için olduğu gibi Bayrampaşa’mız için de ateşli zamanlar… Ülkenin gençleri arasında tırmanan gerginlikler, şiddet olayları derken bu hengâmenin içinde centilmen ve naif umutla bir semt kulübü ortaya çıkıyor: Tuna Spor Kulübü.

Bayrampaşa’nın Tuna Caddesi sakinleri  gençlerin daha çok şiddete eğilimli olduğu o zor şartlarda, onların spor yapabilmelerini sağlamak amacıyla bir şeyler yapmak gerektiğini düşünürler. “Bırakın gençler top oynasın” diye formülize edebileceğimiz bu düşünce, aynı zamanda Bayrampaşa’nın en köklü kulübünün de miladına vesile olur.

Bugünkü adı Sabri Akpınar Parkı olan ve o günlerde İncirlik diye tabir edilen ve alanda sportif faaliyetlerine 4 takımla (A Takım, B Takım, Junior Takım, Tekaüt Takımı) başlayan Kulübümüzün çalışmaları, 12 Eylül 1980 İhtilali’nin dernek faaliyetlerini men etmesi nedeniyle durdurulur.

İkinci Kuruluş

Darbenin getirdiği yasakların sonlanmasının akabinde, şimdiki Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve on iki arkadaşı (Kaya Markal, Ali Selamet, Tacettin Bakanay, Şükrü Çeliker, Remzi Kurtaran, Mustafa Özkan, Abbas Güzel, Enver Göker, Yılmaz Aslım, Aydın Dündar, Rafet Albayrak, Osman Özdemir) 1982’de yeni tüzüğün de hazırlanması ile ikinci kez hayata merhaba diyen Tuna Spor’umuzun yeni resmi kurucuları olur.

İleri!

1988’e gelindiğinde artık federasyona bağlanma zamanı gelir… Aynı zamanda ilk resmî başkan da olan dönemin başkanı Ferhat Karaca’nın öncülüğünde TFF’ye bağlı amatör spor kulübü statüsünü taşıyan Tuna Spor, Bayrampaşa’nın en centilmen kulübü olarak, o günden beri amatör liglerdeki mücadelesini sürdürmektedir.

1990 yılında dönemin başkanı Sezer Bayındır ve yönetim kurulu, özellikle o yıllarda ilçemiz belediye başkan yardımcısı olan Yusuf Atlı’nın da destekleriyle bugünkü lokal binasını Tuna Spor’umuza kazandırırlar…

Kulübümüz, centilmence ve fedakârca mücadelesini sürdürürken 2011 yılına gelindiğinde dönemin kulüp başkanı Dr. Kenan Kır ve ekibi öncülüğünde Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) oynamaya hak kazanır. Bu, bir basamak daha atlamak demekti; çünkü o güne değin gerçekleşen en üst düzeydir bu.

Şampiyon!

2012 yılının Mayıs ayında göreve gelen mevcut başkan Mustafa Altuntaş ve yönetim kurulu devrim niteliğindeki atılımlara imza atarlar…  Artık sıçrama zamanıdır… Altuntaş ve çalışma arkadaşları, kulüp binasının modernizasyonunu tamamlarlar ve kulübün başlıca gelir kaynağı olan lokal gelirlerini arttırırlar. Yine bu dönemde yerel ve sosyal medyadaki çalışmalarla kulübün daha geniş bir kitleye hitap etmesi yolunda sağlam adımlar atılır. Sportif başarılar da peşinden gelmeye başlar…. 2012-2013 sezonunda Süper Amatör Ligi Yükselme Grubu’nda play-off oynayan, 2013-2014 sezonunda Süper Amatör Lig 2. Grubu 53 puanla birinci olarak tamamlayıp yine play-off oynayan ve son olarak 2014-2015 sezonunda Süper Amatör Lig’de şampiyon olan Tuna Spor A Takımı, tarihindeki en büyük başarısını tekrar eder. Aynı zamanda “İstanbul Şampiyonu” unvanını taşımak Tuna Spor’umuz tarihinde  bir ilktir.

BAL'da Büyük Sükse

2015-2016 sezonu itibariyle artık Bölgesel Amatör Lig’de mücadele ederek başarılı bir performans sergilemiştir. Kocaelispor başta olmak üzere birçok büyük il takımları ile karşıya gelmiş, aldığı galibiyetler ile tanınırlığını oldukça arttırmıştır. Averaj farkı ile ligi üçüncü sırada tamamlayarak 3. Lig'e çok yaklaşmış olsa da Tuna Spor'umuz BAL'da mücadelesine devam etmiştir. Bu süreç içerisinde birçok futbolcusunu profesyonele gönderen kulübümüz gurur tablosuna yeni isimler eklemeyi başarmıştır. 

Kabuğunu Kıran Tuna

Bu dönem içerisinde yapılan medya-tanıtım yatırımları ile oldukça güçlenen Tuna Spor'umuz çoğu profesyonel kulübe taş çıkartacak cinsten işlere imza atmıştır. Dergi, e-dergi, kurumsal internet sitesi, kurumsal sosyal medya hesapları, özel röportajlar, tanıtım klipleri vb. çalışmalar yapmıştı. Öyleki; Emre Belözoğlu, Oğuz Çetin, Ali Gültiken, Güvenç Kurtar, Alper Boğuşlu, Muhittin Boşat, Bahaddin Güneş gibi birçok ünlü isim ile özel röportaja imza atılmıştı.

Bu dikkat çekici başarılar ve hamleler medyanın da gözünden kaçmayacak ki iki sezon arka arkaya Tuna Spor'umuz TRT Spor ekranlarında yerini almıştı.

Kara Bir Leke

2016-2017 sezonunda çoğunluğunu alt yapıdan yetişen oyuncuların oluşturduğu genç bir takımla sahada yerini alan Tuna Spor'umuz mücadelesini onurluca sürdürmüştü. Ekonomik planlama çerçevesinde transfer yatırımlarını kısan kulübümüz zaman zaman kötü sonuçlar alsa da ikinci yarısı tarihi galibiyetler ile dolu bir sezon geçirmişti. Ne yazık ki gruptaki takımlardan birinin iyi niyetli gözükmeyen bir hareketi dolayısıyla takımımız statüye kurban edilerek ligden düşürülmüştü. Resmi mercilere müracaatlar yapılmış olsa da uzun bir bekleyiş sonucu kulübümüzün hakkı teslim edilememişti.

Siyah Formalı Takım BAL'dan Döndü

O nedenleydi ki tarihe kara bir leke olarak geçen bu olay ve sonucu dolayısıyla protesto amaçlı olarak 2017-2018 sezonunda SAL'da (Süper Amatör Lig) mücadele edecek olan Tuna Spor'umuz siyah bir forma ile sezonu oynama kararı almıştı...

"Düştüysek Kalkarız" denerek başlanan ve sloganlaşan süreçte grubunu namağlup 2. sırada tamamlayan takımımız SAL Klasmana yükselmiş, burada grubu 5. tamamlayarak BAL liginin kapısından dönmüştü.

SAL Mücadelesi Pandemiye Takıldı

SAL liginde mücadelesine devam eden takımımız 2018-2019 sezonunu 5., 2019,2020 sezonunu 6. tamamlamıştı. Ancak 2020-2021 sezonu ise pandemi engeline takılmış, her kulüpte olduğu gibi sportif faaliyeti kesintiye uğramıştı. Lig oynanmaması sebebiyle sezon boş geçmişti.

Pandemi Sonrası Dönüş

2021-2022 sezonunda SAL liginde mücadele etmiş ve ligini 5. tamamlamıştı.

Yeni Atılımlar Zamanı: Voleybol, Taekwondo, Karate

2021 yılında Voleybol, Taekwondo, Karate branşlarını aktif eden Tuna Spor'umuz, voleybolda Bölgesel Lig'e katılmış, Taekwondo ve Karatede ise birçok kategoride madalyalar kazandı.

Genç Kadronun Puanları Yetmedi

2022-2023 sezonunda SAL liginde genç bir kadroyla mücadele eden takımımız sezonda 20 puan toplamasına rağmen bir puanlık farkla lige tutunamamış ve 1. Amatör'e düşmüştü.

Düştüysek Kalkarız

Önceki sezon oynattığı gençlerden bir kısmını profesyonel liglere giden Tuna Spor yine genç ve dinamik bir kadro ile 2022-2023 sezonuna merhaba dedi. Hedef Süper Amatör Lig'e hızlıca dönmek. 

Yine Yeniden Hedefe

Tuna Spor’umuz için artık yerinde sayma zamanı değildir… Başkanıyla, yönetimiyle, teknik ekibi, futbolcu ve her yaştan destekçileriyle artık istek profesyonele giden yolda başarılar elde ederek hedefe ulaşmaktır…

Önce SAL'a sonra BAL'a...

2 Senelik kalkınma planı 50. yılımızda devrede olacak...

Semt, naifçe ve centilmence bir umutla kurulan bu takımına elverdikçe hedefler yakınlaşacak ve o çocuklar burada büyümeye devam edecek…

Omuz Ver Bu Ruha Sahip Çık!..

 

TUNA SPOR tarihinde bulunan resmi başkanlarımız ve görev süreleri şu şekildedir:

Sn. FERHAT KARACA (1988-1990)

Sn. SEZER BAYINDIR  (1990-1994)

Sn. ADNAN SELAMET (Merhum) (1994-1996)

Sn. SALİM AVCIOĞLU (1996-1998)

Sn. ŞABAN ÖZDEMİR (1998-2000)

Sn. TACETTİN BAKANAY (2000-2002)

Sn. AHMET ALTUNTAŞ (2002-2004)

Sn. HAYDAR UZUN (2004-2006)

Sn. H. HAMZA ÇEBİ (2006-2009)

Sn. KENAN KIR  (2009-2012)

Sn. MUSTAFA ALTUNTAŞ (2012- devam ediyor)

Tuna Spor Kulübü © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Web Tasarım Ender Ajans